Zdobione ulice naszych miast

child-913709_1280Sztuka towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Warto tutaj wspomnieć, że sztuka zwykle nam się kojarzy z muzeami, teatrem, galeriami. Wyobrażamy sobie obrazy, rzeźby oraz inne dzieła sztuki znajdujące się w specjalnie przeznaczonych do tego ośrodkach. Ale wcale nie musi tak być. Albowiem ze sztuką możemy się spotkać na ulicach naszych miast. Od jakiegoś czasu znana jest dziedzina sztuki określana mianem Street art – czyli sztuka uliczna. Domyślacie się co to jest – widywaliście graffiti oraz murale. Tutaj warto wspomnieć o tym, że pomiędzy graffiti a bazgrołami zachodzi różnica. To pierwsze to rzeczywiście jest sztuka, widać gołym okiem.

Przykłady street artu często możemy zobaczyć na ulicach naszych miast. Na blokach mieszkalnych możemy zauważyć niesamowite murale. Wyobraźmy sobie ścianę budynku, która stanowi tło dla jakiegoś obrazu. Albo inaczej – cała jedna ściana to obraz. Obraz ten może ukazywać okręt na wzburzonym morzu. I zajmować całą powierzchnię ściany budynku. Wielki mural widoczny z daleka.

Nieodzownym elementem street artu jest graffiti. Je również możemy zauważyć często, a nawet niekiedy zbyt często. Zobaczymy je w przejściach podziemnych, na dworcach, na murach, opustoszałych budowlach i nie tylko. Co ciekawsze graffiti może być formą walki politycznej. Tak, to prawda. Zresztą możemy nierzadko zauważyć w miejscach publicznych hasła wymierzone przeciwko władzy lub dotyczące przeróżnych religii, ideologii lub problemów społecznych.

Co ciekawsze graffiti, choć we współczesnej formie znane od niedawna, swoimi korzeniami sięga czasów starożytnych. Już wtedy pisano po murach. I nierzadko napisy te miały znaczenie polityczne. Ośmieszany w ten sposób kogoś znaczącego.

W tym miejscu warto wspomnieć o brytyjskim artyście znanym jako Banksy. Wniósł on znaczący wkład w rozwój dziedziny o nazwie street art. A jego prace można podziwiać w Londynie, ale również w innych miastach. Używał on graffiti jako narzędzia przekazu. Stworzył on wiele dzieł o interesujących walorach estetycznych, jak również samej treści. Co ciekawsze potrafił on wchodzić na różne obiekty, aby stworzyć graffiti.

Artyści zajmujący się street art to ludzie, których cechuje odwaga. Graffiti możemy zauważyć w przeróżnych, trudno dostępnych miejscach. Możemy zobaczyć w górnej części wieżowca, do której przecież nie tak łatwo się dostać. A niekiedy możemy zobaczyć je w naprawdę karkołomnych miejscach. I są to wielkie, ponad metrowe napisy. Napisy, do których stworzenia wykorzystano wiele różnych kolorów i technik. Graffiti to niekiedy napis, a niekiedy obraz. I niekiedy uliczni artyści naprawdę zadziwiają. Potrafią stworzyć piękne obrazy, które mają treść. A jeśli do tego dodamy fakt, że powstają w miejscach do których ciężko się dostać – szok kulturowy gwarantowany.

We współczesnym świecie ulice naszych miast mogą być miejscem tworzenia i wyrażania sztuki. I to nie tylko za sprawą artystów, którzy występują na ulicach. Choć i takich ujrzymy na ulicach współczesnych miast. Sztuka nie zna ograniczeń.

Add Comment