Sposoby na stworzenie łazienki z charakterem

Jeżeli tradycyjne płytki ceramiczne, które można spotkać w większości polskich łazienek wydają Ci się nudne i banalne, być może powinieneś pomyśleć o wykorzystaniu do aranżacji tego wnętrza płytek ceglanych? Choć są one wykorzystywane w architekturze od setek lat, nadal tworzą wyjątkowy, przytulny klimat. Ponadto cegła znakomicie sprawdzi się w narażonym na wilgoć pomieszczeniu. Odpowiednia impregnacja gwarantuje, że płytki z cegły przez długie lata będą wyglądały znakomicie.

Wykorzystanie płytek ceglanych w łazience

Płytki ceglane to niezawodny sposób, żeby stworzyć oryginalną łazienkę. Możesz ich użyć niezależnie od tego, czy Twoje mieszkanie urządzone jest w stylu tradycyjnym, czy nowoczesnym. Jeżeli w Twojej łazience dominują elementy drewniane – na przykład drewniana podłoga, drewniane meble, doskonałym uzupełnieniem tej stylizacji będzie wyłożenie jednej lub dwóch ścian cegłą. Należy unikać stosowania jej na wszystkich ścianach, gdyż pięknie kontrastuje ona z gładką powierzchnią. Zdecydowanie najbezpieczniejszym wyjściem w takiej sytuacji jest pomalowanie płytek ceglanych na biało – będą się one znakomicie komponowały z każdym odcieniem drewna. W sytuacji, kiedy elementy drewniane w łazience mają ciepły odcień, można połączyć je z surową, czerwoną cegłą.

W łazience, w której wykorzystujemy cegłę nie musimy rezygnować z płytek ceramicznych. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest połączenie dużych płytek w odcieniu szarości z czerwoną, starą cegłą. W ten sposób uzyskujemy bardzo interesujący kontrast.

Cegła znakomicie wygląda w nowoczesnej łazience. Jeżeli zdecydowaliśmy się na czarne meble i czerwone akcenty na ścianach, koniecznie połączmy je z płytkami ceglanymi pomalowanymi na biało. Ciekawy efekt osiągniemy, jeżeli pomalujemy płytki białą farbą, jednak nieco niedokładnie – tak, żeby widać było prześwity czerwonego kamienia. Taka ściana będzie znakomitą bazą do wielu inspirujących aranżacji.

Płytki z cegły pod prysznicem?

Współcześnie na rynku dostępne są płytki ceglane bardzo wysokiej jakości. Jeżeli będą one dodatkowo odpowiednio zaimpregnowane, nie musisz obawiać się o uszkodzenia mechaniczne czy rozwój pleśni. Takie płytki można zastosować nawet pod prysznicem. Chropowata ściana wyłożona cegłą będzie wyglądała bardzo interesująco w połączeniu z gładkim szkłem i metalowymi elementami kabiny prysznicowej.

Płytki możesz ułożyć również na ścianie, na której wisi umywalka. Będą one doskonale podkreślały jej kształty, a także przyciągną uwagę do lustra.

Jeżeli masz w łazience wannę o prostym kształcie, ciekawym pomysłem na wpisanie jej w stylistykę całego wnętrza jest zabudowanie jej ceglanymi płytkami. Warto użyć do tego celu tych samych płytek, które znajdują się już na ścianie. W jednym pomieszczeniu nie powinno łączyć się płytek ceglanych w różnych kolorach i o innych gabarytach. Posiadacze dużych łazienek z oknem powinni rozważyć wstawienie do nich roślin doniczkowych, które będą wyjątkowo dobrze komponowały się z surową (zwłaszcza białą) cegłą.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona paulbunyan.pl.

Add Comment