Śmiałość drogą do sztuki

the-decor-758404_1280Czymże jest sztuka. Sztuka kojarzy nam się z obrazami, z rzeźbami, z muzyką. To wszystko prawda i nie prawda zarazem. Rzeczywiście – wyżej wspomniane przykłady to dzieła sztuki. Ale sztuka polega nie tylko na tym. Sztukę można tworzyć zawsze i wszędzie. Można artystycznie poukładać meble w mieszkaniu. Tak, tak, to wcale nie jest żart. Sztukę można wykonywać przy użycia komputera, ołówka, sprayu. Sztukę można również wykonywać ciałem.

Na ulicach możemy czasem zobaczyć ludzi poprzebieranych w różne stroje i prezentujących coś. Niekiedy używają oni przeróżnych rekwizytów. A niekiedy występują nawet nago. Mowa to u performance. To specyficzny rodzaj uprawiania sztuki. Wykonywany jest on w miejscach publicznych. Wyobraźcie sobie taką scenę : na ulicy artysta przebrany za wampira, który wykonuje jakieś czynności. I to w miejscu publicznym tak, że każdy może go obejrzeć.

Performance to specyficzne gatunek sztuki. Niewątpliwie wymaga on odwagi i śmiałości. I oczywiście wyczucia artystycznego. Ale jego istotą jest co innego. Chodzi tutaj o bezpośredni kontakt z widzem, o bycie „tu i teraz”. Każdy z nas może obejrzeć performerów, którzy występują na żywo. Na naszych oczach. Nie jest nam potrzebna interpretacja – wszystko widzimy. Performance daje nam unikalną możliwość obejrzenia sztuki w momencie, w którym się ona dzieje. I to naprawdę się dzieje.

Fakt, że nie ma mediów pośredniczących to wielka zaleta performance. Ale na tym nie koniec jego zalet. Do tego dochodzi jeszcze śmiałość artystów zdolnych daleko się posunąć, aby uzyskać zamierzony efekt. To prawda, performance bywa szokujący. Można przecież zobaczyć nawet nagich artystów. Oczywiście artyści ci nie stoją w miejscu. Wykonują różne czynności nago. Celem performance jest poruszenie publiczności, a niekiedy nawet zszokowanie. Czyż nie bylibyście zszokowani widząc, jak nagi artysta przykuwa się do czegoś? Podobne spektakle miały miejsce nieraz. Samookaleczenia się zdarzały. Na oczach tłumów. Szokujące? Oto właśnie performance.

Kolejna cecha performance to to, że nie da się go przypisać do jednej dziedziny. Nie jest on skrępowany żadną konwencją, żadną tradycją. Mamy tutaj do czynienia jak najbardziej ze swobodą twórczą. Zresztą tak być powinno. Sztuka współczesna nie powinna być niczym ograniczana. Oczywiście prócz fantazji twórcy. Sztuka to ekspresja, to przekaz i poruszanie. A przekaz bezpośredni to wielki plus. Zwykle oglądamy dzieło martwe. Jakaś rzeźba, obraz lub jeszcze coś. A w przypadku performance oglądamy coś, co się dzieje w danej chwili.

Kolejny aspekt sztuki to tzw. „sztuka dla sztuki”. Artyści powinni tworzyć dla tworzenia. Twórczość może tutaj być drogą do osiągnięcia doskonałości, wyższej idei. Natomiast sztuka nie powinna być podporządkowana celom komercyjnym.

Jak więc widać na przykładach w dzisiejszych czasach sztuką może być wszystko. Można ją tworzyć i wyrażać na różne sposoby. Istotne jest tutaj to, co chcemy przekazać. Oczywiście musimy również dbać o formę i jakość tego przekazu. A w tym celu musimy go doskonalić przez lata.

Add Comment