Najbardziej popularne techniki biżuterii hand – made

Biżuteria artystyczna cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. Jej własnoręczne tworzenie często sprawia, iż można popisać się kreatywnością oraz cieszyć się modnymi i oryginalnymi kolczykami, czy też bransoletkami lub wisiorkami. Tego typu biżuterię można z łatwością wykonać z przeróżnych materiałów, między innymi modeliny, jak również drewna lub filcu oraz kamieni szlachetnych. Oto najbardziej popularne techniki tworzenia biżuterii hand – made.

Najbardziej popularne techniki tworzenia biżuterii hand – made

Chociaż w ostatnim czasie dominują wzory etniczne, wśród takiej biżuterii artystycznej bardzo często znajdują się również eleganckie dodatki, które doskonale uzupełnią nie tylko codzienną, ale także wieczorową stylizację. Największą zaletą wspomnianej biżuterii artystycznej jest to, iż nie jest ona produkowana na skalę masową. Dzięki temu zakładając taki produkt można wyróżnić się na tle innych. Tego typu dodatki można przede wszystkim tworzyć samemu w domu lub też kupić na lokalnych bazarach, a także targach okolicznościowych, jak również w sklepach internetowych.

Najczęściej wspomnianą biżuterię hand-made (ręcznie robioną) wykonuje się z modeliny, czyli termoutwardzalnej masy plastycznej, której bardzo łatwo można nadać pożądany kształt. Jest ona dostępna w różnorodnych wersjach kolorystycznych, przez co na rynku dostępne są różnego rodzaju kolczyki, jak również bransoletki i wisiorki w kształcie przykładowo babeczek, a także owoców, ciasteczek czy zwierząt.

Decoupage coraz bardziej popularne

Technika decoupage polega między innymi na zdobieniu przedmiotów wzorem wyciętym z papieru lub też serwetki papierowej. Najbardziej popularną biżuterią wykonywaną tą techniką są drewniane kolczyki z wizerunkami różnych ikon popkultury. Jest to na przykład Merlin Monroe czy Audrey Hepburn. W sklepach z wieloma akcesoriami hand – made można kupić także gotowe wzory, które następnie wystarczy przykleić do kolczyków i pokryć lakierem matowym lub błyszczącym.

Popularnością cieszy się również biżuteria ręcznie robiona, wykonana techniką sutaszu, która jest rodzajem haftu. Polega ona wyplataniu z pasków (czyli tak zwanych sutaszy, wykonanych z jedwabiu) oryginalnych biżuteryjnych wzorów. W celu ich ubogacenia bardzo często dodaje się do nich różnorodne koraliki. Technika sutaszu nie należy jednak do najłatwiejszych, gdyż wymaga precyzji i artystycznego wyczucia.

Filc z kolei jest bardzo popularnym włóknem, wykorzystywanym do wyrobu między innymi kapeluszy, czy też czapek, jak również obuwia, a także uszczelek, podkładek oraz rożnych wykładzin. Używa się go także często w formie sfilcowanego materiału, do tworzenia biżuterii artystycznej. Tego typu ozdoby cechuje przede wszystkim miękkość oraz oryginalność. Najczęściej ze wspomnianego filcu wykonuje się barwne korale lub też inne ozdoby na szyję, zdecydowanie rzadziej zaś kolczyki, czy też pierścionki lub bransoletki.

Kolejną znacznie bardziej zaawansowaną techniką wykonywania biżuterii jest wire-wrapping. Polega na nadawaniu pożądanego kształtu metalowym drutom, które są częścią wisiorków, a także naszyjników, pierścionków i bransoletek. Do stworzenia różnych modnych dodatków potrzeba odpowiednich narzędzi, między innymi lutownicy oraz specjalnych szczypców.

Portal ekorale.pl wsparł nas merytorycznie.

Add Comment