Murale – co to takiego?

matthias-church-203963_1280Słowo mural pochodzi z języka hiszpańskiego i opisuje współczesny rodzaj artystycznego wyrazu, nowoczesną odmianę malatury, czyli sztuki ornamentyki architektonicznej. Tak naprawdę metoda ta była stosowana od wielu wieków, stanowiąc istotny element dekoracyjny gmachów publicznych, a nawet eleganckich rezydencji. Można nawet powiedzieć, że od naskalnego malarstwa ludzi pierwotnych wywodzi się cała ludzka aktywność artystyczna. Znakiem charakterystycznym współczesnego muralu jest to że jest utrzymany raczej w stylu swobodnym, a mimo tego jest też pomyślany jako kompozycja monumentalna, o dużych rozmiarach, dobrze widoczna z także z dużych odległości.

Czym więc jest mural?

Mural można opisać jako rodzaj ściennego malowidła, nawet pewnego dalekiego kuzyna sztuki graffiti. Jednak w odróżnieniu od tej drugiej, mural rzadko kiedy jest posądzany o bycie aktem wandalizmu. Łączy je jednak przede wszystkim fakt, że powstają w przestrzeni publicznej i są określane mianem sztuki ulicy. W myśl modernistycznego przekonania, że wszystko może być sztuką, murale odbierane są jako wyraz nieposkromionej i spontanicznej ekspresji twórczej, choć nierzadko są tworami bardzo dokładnie przemyślanymi. W sensie praktycznym są one czasem sposobem na ubarwienie miejskiej przestrzeni, sposobem na zapełnienie jednolitej i nieatrakcyjnej ściany budynku, często bocznej. Co ciekawe, pierwsze murale miały często charakter w pewnym stopniu utylitarny, ponieważ stanowiły reklamę danej marki czy firmy, tak było na przykład w Polsce Ludowej. Mogą prezentować także przesłania zaangażowane w propagowanie konkretnych akcji propagandowych czy kampanii społecznych.

Co jeszcze można namalować na ścianie?

Tematyka murali może być rozmaita, niekiedy są artystycznymi manifestami, komentarzami wobec aktualnych wydarzeń, jakie mają miejsce w danej rzeczywistości. Jednym z najnowszych i najbardziej interesujących polskich murali jest wizerunek Davida Bowie, ukończony i zaprezentowany w kwietniu 2016 roku. Malunek prezentuje wizerunek artysty, znany z okładki jego albumu Alladin Sane, gdzie przez jego twarz przebiega błyskawica. Autor muralu, chcąc podkreślić warszawski charakter dzieła, zamienił błyskawicę na wyobrażenie ikonicznego Pałacu Kultury i Nauki. Ten mural, pokrywający ścianę mieszkalnego budynku, to jednocześnie wyraz hołdu dla gwiazdy glam rocka oraz podkreślenie jego specyficznego związku z polską – Bowie nagrał przecież utwór instrumentalny o nazwie Warszawa, w którym pobrzmiewa jego zafascynowanie polską muzyką ludową.

Add Comment