Możliwości sztuki współczesnej

guardians-of-time-393270_1280Sztuka współczesna – tym terminem zwykło się określać prądy, które pojawiły się w sztuce po drugiej wojnie światowej. Istnieje jeszcze pojęcie sztuki nowoczesnej. A termin ten dotyczy okresu od mniej więcej lat sześćdziesiątych dziewiętnastego wieku. Sztuka ewoluowała przez stulecia. Od zarania dziejów artyści wyrażali na płótnie lub innych materiałach to, co czuli. Artyści malowali na różnych powierzchniach. Klasyczne płótno i sztalugi to tak naprawdę jedna z wielu powierzchni. Nie brakuje również malowideł naskalnych. Ale to nie wszystko. Współcześnie narzędziem może być spray, komputer, a nawet własne ciało. A za powierzchnię służyć może nawet ulica.

Do tworzenia grafiki może nam posłużyć komputer. Moc obliczeniowa oraz możliwości oferowane przez współczesne karty graficzne pozwolą nam na tworzenie najbardziej zdumiewających efektów. I to nawet we własnym domu. Z pomocą mogą nam przyjść będące w powszechnym użyciu smartfony. Dzięki nim możemy porobić zdjęcia, które następnie zostaną poddane dalszej komputerowej obróbce. Zdjęcia mogą być wykorzystane jako dodatek, a mogą też być głównym elementem. Mogą również zostać poddane dalszej obróbce, a z nich można stworzyć iście fantastyczne scenerie.

Za narzędzie we współczesnych czasach może artyście posłużyć spray. Co zresztą widać. Na ulicach naszych miast możemy często podziwiać dzieła ulicznych artystów. Mowa tutaj o Street art. Oczywiście nie chodzi tutaj o bazgroły zostawiane przez zwykłych wandali. Mowa tutaj o czymś, co można rzeczywiście nazwać sztuką. Czasami na ulicach naszych miast dostrzeżemy imponujące murale. Niekiedy zdobią one całe ściany kamienic. Przedstawiają jakieś zdarzenia, ale niekoniecznie takie, które rzeczywiście miały miejsce. Mogą to być zdarzenia, które coś symbolizują. Na przykład człowiek wspinający się po jakiejś ścianie albo łódka, która zmaga się z siłą żywiołu. I prze naprzód pomimo wielkich fal. Innym przykładem Street artu są piękne napisy. Napisy oznaczające coś, mogą to być nawiązania do drużyny piłkarskiej, jakiejś grupy współczesnych artystów, mogą wyrażać poglądy polityczne itp.

Rysunki, pejzaże czy graffiti nie muszą wyglądać w sposób realistyczny. Wręcz przeciwnie – zniekształcenie doda im odrobiny uroku. Brzegi przypominające sześcienne bryły albo inne figury geometryczne, całość wyglądająca jak nie z tego świata. A do tego bogata kolorystyka. Sztuka może odzwierciedlać rzeczywistość, ale nie musi. A nierzadko od sztuki oczekuje się czegoś innego. Sztuka to ekspresja. Artysta wyraża poprzez sztukę siebie, swoje uczucia, spostrzeżenia, przemyślenia. Sztuka powinna zawierać w sobie ładunek emocjonalny. Bez względu na to czym by się artysta kierował.

Sztukę współcześnie można tworzyć wszędzie i ze wszystkiego. Sztukę może tworzyć grupa ludzi siedzących przy piwie. Butelki i sztućce mogą posłużyć jako instrumenty muzyczne. Butelki odpowiednio poukładana mogą mieć pewne walory estetyczne. Sztukę można nawet uprawiać własnym ciałem. Sztuka powinna być wyrazem stanu duszy.

Add Comment