Jesień z kryminałem – co warto poznać, co warto przeczytać?

 

 

Kiedy na zewnątrz spada temperatura, a wieczorami marzymy coraz częściej o gorącej czekoladzie, ciepłym kakao, czy też aromatycznej herbacie z cytryną, warto zawinąć się w ulubiony koc i wziąć do ręki jednego ze swoich starych, papierowych przyjaciół. Świat książek sprawia, że w jednej chwili żyjemy w dwóch miejscach naraz – tutaj i teraz, siedząc w fotelu lub leżąc na kanapie i tam, pomiędzy stronami, gdzie towarzyszymy protagoniście lub utożsamiamy się z głównym bohaterem i jego historią. Czas lekkich opowieści skończył się już wraz z nieuchronnym końcem wakacji. Przyszła jesień, a więc w końcu można oddać się w skupieniu bardziej złożonym historiom, od których latem odciągało by nas słońce i możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Skoro zaś już czujemy ciepło i możemy zrelaksować się w najbardziej wygodnym miejscu we własnym domu to przydały by się także odpowiednie tytuły, które zapewnią nam dobrą rozrywkę na długie, leniwe wieczory. Po co sięgnąć, co warto poznać i co warto przeczytać (może już nie po raz pierwszy)? Dziś czeka nas wycieczka po półce z kryminałami, a na niej spróbujemy odnaleźć 5 najbardziej godnych podzielenia się z nami swoją historią.

Co wie noc – Dean Koontz

Zacznijmy zestawienie od klasyka gatunku i od jego książki, która już nie długo będzie obchodziła swoje 3 urodziny. Autor tym razem rzuca nas w wir akcji razem z policjantem pracującym w wydziale zabójstw oraz jego traumą związaną z psychopatycznym mordercą, który kiedyś pozbawił go całej rodziny. Wystarczyła jedna noc i odrobina szczęścia, by na kolejnych 20 lat życia Johna Calvino zagościł w nim życiu spokój. Morderca zginął. Odbył się nawet jego pogrzeb, jednak… Cóż historia zaczyna się powtarzać, gdy do jego wydziału trafia zgłoszenie o kolejnym rodzinnym morderstwie, którego sprawcą jest… mały chłopiec. Schemat rytuału mordu zaczyna się powtarzać, ale to przecież nie możliwe, by stał za tym ten sam człowiek co dwie dekady wcześniej, prawda?

Trylogia Pana Mercedesa – Stephen King

To, że Król Grozy odchodzi od swojego debiutanckiego gatunku i próbuje swoich sił w innych (fantastyce, powieści obyczajowej i kryminale) to dla jego fanów nic nowego. Trylogia Pana Mercedesa jest jednak debiutem pana Kinga w gatunku kryminalnym, więc gdy w 2014 roku wyszedł jej pierwszy tom ciekawość skłoniła wielu do poznania nowego oblicza Mistrza. Teraz już jednak znamy całą fabułę (w tym roku wyszedł tom, który ją zwieńczył) więc z czystym sumieniem możemy polecić całą tę historię, gdyż jeśli ktoś szuka złożonej i pełnej napięcia narracji to tutaj znajdzie wszystko to co najlepszego ma do zaoferowania gatunek, plus dodatkowe innowacje wprowadzone przez autora. Już na początku wiemy kim jest sprawca. Nie przeszkadza to jednak czytelnikowi śledzić wyścigu detektywa Billa Hodgesa z Zabójcą z Mercedesa, który choć nie chce być złapany, nie może powstrzymać się od kolejnego mordu. W tej rywalizacji natomiast jest w stanie pokonać każdą barierę – nawet tą najbardziej niemożliwą!

Przeznaczenie. Ukryta gra – Magdalena Oniszczuk

A oto „świeżynka” i to w dodatku debiutancka, polskiej autorki. Wydana w tym roku, nieśmiało dostała się na naszą półkę i równie subtelnie, jak autorka poprowadziła jej opowieść, trafiła do naszej listy jesiennych, papierowych przyjaciół. Jeśli zastanowić się, jakie cechy powinien mieć dobry kryminał, to czytając tę książkę można odnieść wrażenie, że nic w niej nie brakuje. Z satysfakcją śledzi się losy głównej bohaterki, która przeżywa swoją traumę sprzed lat i musi zmierzyć się z teraźniejszością, która również nie jest dla niej kolorowa, gdyż jej siostra zostaje porwana, a to co uznawała za prawdę nagle przestaje być takie oczywiste. Rana, która zdążyła się już zabliźnić, niespodziewanie otwiera się na nowo. Jak na dłoni widać tu, że choć staramy się zapomnieć o przeszłości ona nigdy nie umiera, a zdarza się, że jej klątwa wraca nawet po wielu latach.

Dziewczyna z pociągu – Paula Hawkins

Bestseller ubiegłego roku już niedługo przypomni nam o sobie, gdyż 7 października do kin trafi jego ekranizacja. Tymczasem warto sobie przypomnieć przed premierą, dlaczego świat, łącznie z samym Stephenem Kingiem, pokochał historię zagubionej Rachel, która codziennie rano jadąc pociągiem śledziła życie wybranej pary mieszkającej blisko jednej ze stacji na jej drodze. Wszystko się jednak zmieniło, gdy kobieta z jej podróży nagle zniknęła, gdyż bohaterka może mieć na jej temat ważne informacje, jednak nie jest pewna jak powinna postąpić – w końcu jest tylko nieznajomą Dziewczyną z Pociągu…

Krwawy orzeł – Craig Russel

Mroczny kryminał pełen naturalistycznej grozy i brutalności, ale również nie pozbawiony logiki fabularnej i trzymającej w napięciu akcji, która nie słabnie aż do ostatniej strony. Autor bardzo ciekawie łączy w tym przypadku śledztwo nadkomisarza hamburskiej policji Jana Fabela i z tajemniczym rytuałem, którego historia sięga czasów tak odległych, że niemal zatartych w pamięci współczesnego świata. Jedno jest pewne – labirynt intrygi stworzony przez Craiga Russela szybko nie wypuści czytelnika, a to czy trafimy na wszystkie wskazówki prowadzące do wyjścia zależy jedynie od naszej spostrzegawczości.

Add Comment